GYVENIMAS BUVO, YRA IR BUS...
Turinys
Skyriaus kategorij
Istorija [7]
Prisiminimai [2]
Genealogijos teorija [2]
Svetainės naujienos [1]
Žymūs giminės žmonės [4]
Statistika

Šiuo metu svetainėje: 1
Svečių: 1
Prisiregistravusių: 0
Pradžia » 2010 » Spalis » 4 » ISTORINIS BERŽANSKIŲ GIMINĖS GENEALOGIJOS KELIAS
14:58
ISTORINIS BERŽANSKIŲ GIMINĖS GENEALOGIJOS KELIAS
     Beržanskių giminės kilme domėjosi ir jos istorijos saugojimu rūpinosi ne viena jos palikuonių karta. Norėdami išsaugoti būsimiems palikuonims didesnę dalį informacijos, Beržanskiai rinko ir kaupė istorinę medžiagą ir perdavė iš kartos į kartą.
Pirmoji giminės genealogija, kurią 1791 metais sudarė Beržanskis Juozapas, Jurgio sūnus, aprėpė 1550 - 1802 metų laikotarpį. Tai padarė būdamas 86 metų amžiaus Rekėčių kaime, netoli Viekšnių, kur jis gyveno su šeima. Yra pagrindo manyti, kad visa informacija buvo renkama ne vienerius metus. Po metų, 1792-ųjų spalio 4 dieną Juozapas mirė ir buvo palaidotas Viekšniuose. Vertinga medžiaga liko jo žmonos Elžbietos Beržanskienės (buvusi Čerkauskaitė) ir jos vaikų rankose. Jausdami didžiulę atsakomybę ir pareigą viską išsaugoti ateinančioms kartoms, šie žmonės 1802 metais genealogiją papildė naujais faktais. Tais pačiais metais balandžio 17 dieną, eidama 86 metus Elžbietos siela iškeliavo amžinybėn, o jos kūnas atgulė amžinam poilsiui šalia vyro, Viekšnių kapinėse. Toliau genealoginė medžiaga saugiai keliavo per tris kartas, kol ketvirtosios kartos palikuonis Jonas Beržanskis ėmėsi sunkaus ir labai kruopštaus darbo – atnaujinti ir papildyti genealogiją naujai faktais. Tačiau bene svarbiausias Jono tikslas buvo surinkti visus įmanomus dokumentus, įrodančius giminės kilmę nuo Didžiojo Lietuvos Kunigaikščio GEDIMINO.

Jono Beržanskio "Lietuvių heraldikos" viršelis

Dvylika metų rinkęs istorinę, archyvinę medžiagą J.Beržanskis siekė tą kilmę įrodyti dokumentais. Juolab, kad draugai ir net jo brolis Liudvikas tuo nelabai tikėjo. Carinės Rusijos imperijos sąlygomis tai padaryti buvo gana nelengva. Rusų valdininkai visaip trukdė naudotis archyvais, o užgrobę valdžią bolševikai konfiskavo Mogiliovo, Vitebsko gubernijų dvaruose J.Beržanskio sukauptą medžiagą. Taigi turėdadamas vienintelį tikslą atkurti istorijos ūkanose paskendusius įvykius, o savo protėvius traktuoti kaip Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino ir jo tikro sūnaus Žemaičių Kunigaikčio Klausučio ainius, Lietuvos valstybės amžinuosius bajorus, peržiūrėjo šimtus, o gal ir tūkstančius, sunkiai įskaitomų bažnytinių knygų, šifravo vardus ir pavardes, ieškodamas siūlelio į painius giminės labirintus ir užkaborius įvairiuose tuometinių įstaigų dokumentuose. Jau nepriklausomoje Lietuvoje, 1930 metais savo paieškų rezultatus išleido gausiai konkrečiais faktais paremtoje, išties rimtoje geneologinėje studijoje „Lietuvių heraldika”, kurios antroji laida išėjusi 1932 m.
Šį darbą oficialiai patvirtino jo paties įkurta Lietuvos bajorų sąjunga ir Kauno Notaras Juozas Jesaitis.
 
Dabar giminės genealogija – šiandieninės kartos rankose. Nuo jos priklausys ar išliks ateinančioms kartoms šimtmečius rinkta, puoselėta istorija su naujais faktais, žmonėmis ir jų likimais.
Категория: Istorija | Просмотров: 1176 | Добавил: ANTanas | Теги: Jonas Beržanskis, Lietuvių heraldika, pirmoji genealogija | Рейтинг: 5.0/3
Всего комментариев: 0
avatar
Prisijungti
Paieška
Kalendorius
«  Spalis 2010  »
PATKPŠS
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Naujienų archyvas
Svetainės draugai
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz